Fundacja Nowe Media
Fundacja Nowe Media zajmuje się edukacją dziennikarską i medialną. Opierają się o otwarte zasoby, tworzą nowe i promują Creative Commons jak dobrą zasadę w nowoczesnych mediach.
mam.media.pl, e-lekcje.org, fundacjanowemedia.org/
Licencja: Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach, inne
Fundacja Nowe Media powstała w kwietniu 2008 roku z inicjatywy kilku osób od lat obserwujących i niekiedy aktywnie uczestniczących w rozwoju mediów w Polsce. Istotą Fundacji jest teoria i praktyka uczestniczenia w mediach tak po stronie twórców, jak po stronie odbiorców. Fundacja rozpączeła działalność od stworzenia Młodzieżowej Akcji Multimedialnej, internetowej platformy do tworzenia gazetek szkolnych oraz połączonych z nią warsztatów w szkołach.
Otwarte projekty:
e-lekcje.org to repozytorium wiedzy dziennikarskiej, zarówno czysto technicznej (skład, grafika, montaż wideo etc.) jak i redakcyjnej (etyka dziennikarska, sprawne pisanie, sztuka zawodu i poszczególnych gatunków dziennikarskich). Dostępne materiały edukacyjne to pisane przez profesjonalnych dziennikarzy i specjalistów artykuły, poradniki jak tworzyć i organizować wałsne media oraz wywiady wideo ze znanymi dziennikarzami w ramach MAMTV Materiały na e-lekcjach to rownież tłumaczenia angielskojęzycznych zasobów takich jak Make Interntet TV, kompleksowego, otwartego podręcznika zakładania własnej telewizji. Wszystkie materiały
MAMTV -Interntetowa telewizja Młodzieżowej Akcji Multimedialnej, głównego projektu Fundacji to relacje w wydarzeń medialnynych, konferencji, materiały instruktażowe oraz wywiady ze znanymi dziennikarzami i medioznawcami m.in. Edwinem Bendykiem, prof. Wiesławem Godzicem, Andrzejem Morozowskim, Robertem Mazurkiem, Maciejem Worochem, Janem Wróblem. Nagrania MAMTV dostępne są na platformie YouTube.com oraz Blip.tv. W 2011 roku Fundacja wystartowała też z projektem PIRE – promocją Priorytetów Informacyjnych Unii Europejskiej, materiały edukacyjne z tego projektu również dostępne są na licencji CC-BY-SA.
Dlaczego Creative Commons?
Zespół Fundacji od początku wiedział, że zachęcanie młodzieży do dziennikarstwa internetowego będzie wiązać się z problemami prawnoautorskimi. Gazetki szkolne nie są w stanie produkować wyłącznie własnych materiałów (np. zdjęć) i do ich natury należy wyszukiwanie i kopiowanie ciekawych materiałów z innych źródeł. Tworząc projekt ogólnopolski Fundacja chciała również zachęcić uczestników akcji do dzielenia się swoimi materiałami i informacjami z innymi redakcjami. Do tych zadań najprościej było wdrożyć do programu edukację o prawie autorskim i zachętę do publikowania na wolnych licencjach. Poza nauczaniem o CC fundacja zdecydowała się również publikować wszystkie swoje materiały edukacyjne na licencji CC BY-SA tak by uczestnicy Młodzieżowej Akcji Multimedialnej nie obawiali się z nich korzystać.