11 marca 2011
Fundacja Nowoczesna Polska

Fundacja Nowoczesna Polska

Fundacja Nowoczesna Polska zajmuje się otwartą edukacją w Polsce, prowadzi m.in. cyfrową bibliotekę lektur szkolnych oraz projekt darmowych cyfrowych podręczników.
wolnepodreczniki.pl, wolnelektury.pl, czytamysluchajac.pl, nowoczesnapolska.org.pl

Licencja: Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach, Domena Publiczna

Fundacja Nowoczesna Polska 3 lata temu uruchomiła dwa bardzo innowacyjne projekty edukacyjne oparte o otwarte zasoby: szkolną bibliotekę internetową Wolne Lektury oraz platformę do tworzenia otwartych podręczników szkolnych Wolne Podręczniki. Fundacja jest również inicjatorem Koalicji Otwartej Edukacji, która zrzesza organizacje zajmujące się tworzeniem otwartych zasobów w Polsce.

Otwarte projekty
Fundacja działa w obszarze edukacji i na zmniejszaniu barier ekonomicznych w dostępie do wiedzy. Flagowy projekt, biblioteka cyfrowa Wolne Lektury powstaje przy współpracy z Biblioteką Narodową i polega na udostępnianiu na nowo opracowanych lektur szkolnych oraz literatury młodzieżowej z domeny publicznej. Oprócz wielości formatów (PDF, EPUB, TXT) ebooki są również nagrywane przez wybitnych aktorów (Jan Peszek, Jacek Rozenek, Roma Gąsiorowska) i udostępniane jako audiobooki na licencji CC BY-SA.
Kolejnym projekt, Wolne Podręczniki, to wzorowana na podobnych inicjatywach w USA, Holandii i RPA próba stworzenia wolnych podręczników, dostępnych za darmo i na wolnych licenacjach w sieci, które będą mogły być alternatywą dla drogich tradycyjnych podręczników szkolnych. Fundacja realizuje również wiele mniejszych projektów, w których tworzone są różne zasoby edukacyjne, prowadzi również warsztaty z kultury remixu dla uczniów oraz projekty z zakresu edukacji medialnej. Strony z lekturami, audiobookami oraz podręcznikami mają ponad 100 000 unikalnych użytkowników miesięcznie.

Dlaczego Creative Commons?
Fundacja 4 lata temu podjęła decyzję o całkowitym przejściu do realizacji projektów otwartych za sprawą grupy wolontariuszy i pracowników związanych z wieloma instytucjami internetowymi takimi jak Wikipedia czy Internet Society Polska oraz środowiskiem wolnego i otwartego oprogramowania. Podobnie jak treści, Fundacja tworzy również własne wolne oprogramowanie (biblioteki cyforowej). Decyzja o licencjonowaniu treści na wolnych licencjach była naturalną konsekwencją działań fundacji.

Zobacz też