5 marca 2011
Filmaster – społeczność miłośników kina

Filmaster – społeczność miłośników kina

Filmaster to otwarty, społecznościowy serwis dla miłośników kina

filmaster.pl

Licencja: Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach

Projekt:

Filmaster czyli społeczność miłośników kina to połączenie serwisu społecznościowego z bazą informacji o filmach. Na Filmasterze można prowadzić filmowego bloga, oceniać filmy i dyskutować z innymi użytkownikami. Bonusem są spersonalizowane rekomendacje filmowe. Serwis dzięki temu posiada ogromną bazę filmów oraz społeczność, która rozwija go za pomocą recenzji i ocen.

Stronę, dostępną w języku angielskim i polskim, stworzyli twórcy serwisów Osnews.pl oraz jakilinux.org i LinuxNews.pl – którzy również w wypadku tego filmowego projektu postawili na otwarty model.

Filmaster od innych serwisów o filmach odróżnia się podejściem do tworzenia swoich zasobów i sposobem ich prezentacji. Co ciekawe twórcy, jak sami piszą, stawiają na budowę społeczności fanów i eksplorowaniu przez nich niszowych tematów, a nie tworzeniu konkurencji dla ogromnych portali filmowych.
Dlaczego Creative Commons?
Wierzymy w otwartość kodu i zasobów”, możemy przeczytać na stronie opisującej projekt i autorów. Zgodnie z deklaracją, kod całego serwisu jest otwarty (dostępny na licencji Affero General Public License, version 3 license (AGPLv3)), natomiast wszelkie treści zarówno dostępne już na Filmasterze w momencie startu jak i dodawane przez społeczność są licencjonowane na Creative Commons Uznanie Autorstwa (CC-BY 3.0). O otwartości kodu możecie przeczytać na stronie filmaster.org.

Zobacz też