25 lutego 2010
Projektowanie animacji i interakcji – otwarty język i społeczność Processing

Processing (Przetwarzanie) jest otwartym językiem programowania i zintegrowanym środowiskiem programistycznym, adresowanym do ludzi, którzy chcą projektować animacje oraz interakcje dla innych programów. Jest to otwarty projekt zainicjowany w 2001 roku przez Bena Fry’a i Casey Reas’a. Dziś Processing to również duża społeczność programistów, których prace co raz częściej licencjonowane są na Creative Commons.

Takie przypadki możemy oglądać i wykorzystywać dzięki stronie społeczności OpenProcessing.org, wszystkie publikowane tu szkice dostępne są na licencji CC-BY-SA (Creative Commons – Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach). Samo oprogramowanie Processing dostępne jest na licencji Creative Commons GNU GPL.

Jednym z celów stworzenia Processing było udostępnienie narzędzia dla nie-programistów aby mogli uzyskiwać natychmiastowe wyniki pracy w postacie wizualnej. Język opiera się na graficznych możliwościach języka programowania Java. W oprogramowanie języka wbudowany jest specjalny „szkicownik” dzięki któremu można organizować pracę w Processing. Istnieje wiele zajęć i warsztatów online (lista kursów dostępna jest tutaj) które uczą programowania w Processing, wiele z nich znajduje się na stronie społeczności, pozwalając zarówno wykładowcom jak i studentom na współpracę, naukę i wymianę doświadczeń w sieci.

Zobacz też