11 listopada 2009
Doroczna zbiórka na rzecz CC!

Jak w poprzednich latach Creative Commons ogłosiło zbiórkę na rzecz zasilenia codziennej działalności organizacji. Celem jest zebranie 500 tysięcy dolarów do końca roku, które pozwolą sfinansować działalność w 60 państwach.
Tegoroczną kampanię wsparł Shepard Fairey, jeden z czołowych współczesnych artystów amerykańskich, autor niezwykle symbolicznego plakatu dla kampanii prezydenckiej Baracka Obamy, który stał się również obiektem sporu o zakres dozwolonego użytku w USA. Fairey specjalnie dla Creative Commons zremiksował logo, które trafiło na specjalne koszulki dla donatorów. Otrzyma ją w pakiecie z wlepkami, odznaką CC oraz kontem w serwisie creativecommons.net każdy kto ofiaruje więcej niż 75 dolarów.
Logo Creative Commons w interpretacji Sheparda Fairey’ego.

Do zbiórki w bardzo nietypowy sposób dołączyła również firma Cannonical, odpowiedzialna za jedną z najpopularniejszych dystrybucji systemu operacyjnego Linux – Ubuntu. Zamiast darować określoną sumę, Cannonical zadeklarował podwojenie każdej indywidualnej darowizny na rzecz CC do łącznej sumy 3000 dolarów. Zadeklarowany pułap osiągnięto w niecały tydzień.

Zobacz też