3 czerwca 2009
Filmaster – otwarty serwis o kinie

Na razie w wersji beta, ale dostępny już dla chętnych testerów, ruszył serwis społecznościowy dla kinomanów Filmaster.

Stronę, dostępną w języku angielskim i polskim, stworzyli twórcy Osnews.pl oraz jakilinux.org i LinuxNews.pl – którzy również w wypadku tego filmowego projektu postawili na otwarty model seriwsu. „Wierzymy w otwartość kodu i zasobów”, możemy przeczytać na stronie opisującej projekt i autorów. Zgodnie z deklaracją, kod całego serwisu jest otwarty (dostępny na licencji Affero General Public License, version 3 license (AGPLv3)), natomiast wszelkie treści zarówno dostępne już na Filmasterze w momencie startu jak i dodawane przez społeczność są licencjonowane na Creative Commons Uznanie Autorstwa (CC-BY 3.0).

Filmaster od innych serwisów o filmach odróżnia się podejściem do tworzenia swoich zasobów i sposobem ich prezentacji. Strona nie przypomina zbudowanych na zasadzie baz informacji i recenzji takich serwisów jak The Internet Movie Database (IMDb). Co ciekawe twórcy, jak sami piszą, stawiają na budowę społeczności fanów i eksplorowaniu przez nich niszowych tematów, a nie tworzeniu konkurencji dla ogromnych portali filmowych.

O otwartości kodu możecie przeczytać na stronie filmaster.org, demo serwisu i informacje o licencjonowaniu treści pod adresem filmaster.pl.

Zobacz też