22 stycznia 2009
Valkaama: film na licencji CC poszukuje wsparcia w postprodukcji

Valkaama, film nakręcony w całości na zasadach Open Content przez polsko-szwedzką ekipę filmową, czeka na pomoc kolejnych ochotników przed oficjalną dystrybucją. Choć zdjęcia i montaż zostały ukończone, a na stronie można już obejrzeć cały film, reżyser Tim Baumann poszukuje osób gotowych do pomocy m.in. w  postprodukcji dźwięku i korekcji kolorów. Na stronie filmu dostępne są też jego pliki źródłowe.

Jak podkreślają twórcy, wyjątkowość projektu polega na udostępnieniu obydwu rodzajów materiałów jeszcze przed premierą i dystrybucją filmu. Dzięki temu autorzy liczą, że prócz chętnych do remiksowania utworu znajdą się również osoby gotowe profesjonalnie pomóc w ostatecznym dopracowaniu filmu.

Projekt powstał w całości na licencji CC BY-SA. Na licencjach Creative Commons dostępne są również utwory muzyczne wykorzystane w filmie (CC BY-SA), w przyszłości udostępniony zostanie również scenariusz (CC BY-NC-ND). Na stronie forum Valkaamy można również wziąć udział w dyskusji nad definicją filmu Open Source.

Valkaama to film oparty na powieści Hendrika Behnischa, napisanej podczas jego podróży po Skandynawii. Akcja filmu i książki toczy się w Szwecji i Finlandii. Ekipę aktorską stanowią studenci i absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz amatorzy. Cały film, będący równocześnie pracą dyplomową reżysera, został nakręcony w Krakowie i okolicach. Książka Behnischa ukaże się w wersji niemieckojęzycznej w tym roku.

Zobacz też