6 January 2009
Album na licencji CC bestsellerem 2008 roku!

“Ghosts I-IV”, wydany na licencji Creative Commons  (CC BY-NC-SA) najnowszy album grupy Nine Inch Nails (NIN) był najlepiej sprzedającym się wydaniem MP3 w sklepie internetowym Amazon.com. To pierwszy tak wielki sukces artystów, którzy zdecydowali się porzucić tradycyjny copyright.

Album “Ghosts I-IV” już w pierwszym tygodniu sprzedaży przyniósł twórcom 1,6 mln dolarów zysku przy ponad 700 tysiącach pobrań. “Ghosts I-IV” otrzymało również dwie statuetki Grammy oraz znlazło się na 1. miejscu listy albumów z muzyką elektroniczną Billboardu.

Warto również wspomnieć o świetnym wyniku (11 miejsce na liście sprzedaży) albumu grupy Radiohead, która płytę “In Rainbows” zdecydowała się w w 2007 roku wydać poza jakąkolwiek wytwórnią i umożliwając ściągnięcie albumu z sieci za dowolną opłatą. Obie należące do światowych gwiazd grupy Radiohead oraz NIN, dotąd działające pod szyldami wielkich wytwórni, przyczyniły się również do co raz gorętszej dyskusji nad tradycyjnymi modelami ochrony praw autorskich i dystrybucji muzyki w sieci.

Spory sukces wydawniczy w 2008 roku odniosła również książka wydana na licencji CC – Little Brother, ostatnia powieść science fiction dla młodzieży Cory’ego Doctorowa przez 4 tygodnie utrzymywała się na prestiżowej liście bestsellerów New York Times.

Czekamy na takie wyniki w Polsce!

Zobacz też