7 lutego 2008
Wiadmomosci24.pl umożliwiają stosowanie licencji CC

Od początku tego roku największy polski serwis dziennikarstwa obywatelskiego Wiadomości24.pl umożliwił swoim autorom publikowanie tekstów na licencji CC Uznanie autorstwa-Użytek niekomercyjny-Na tych samych warunkach. Jest to jeden z pierwszych przypadków wprowadzenia w Polsce licencji CC przez platformę służącą do tworzenia treści (patrz również serwis do zdjęć Garnek). Maciej Lewandowski z Wiadomości24.pl w ten sposób namawia dziennikarzy do stosowania licencji CC:

Dlaczego jestem dziennikarzem obywatelskim, dlaczego piszę i fotografuję, dlaczego efekty mojej pracy publikuję właśnie w tym miejscu, w portalu Wiadomości24.pl? Odpowiedzi jest zapewne tyle, ilu dziennikarzy, dla mnie największą motywacją jest chęć ukazywania nieznanych, ciekawych wydarzeń i miejsc, chęć przekazywania informacji o otaczającej mnie rzeczywistości i o mechanizmach rządzących funkcjonowaniem współczesnego świata. Chęć dzielenia się z innymi ludźmi moimi przemyśleniami, wrażeniami, odczuciami…

Aktu tego dokonuję publikując artykuły i zdjęcia, ale także pozwalając na ich dalsze rozpowszechnianie. Wszyscy my, autorzy Wiadomości24.pl, robimy to – rejestrując się w serwisie, wyrażamy zgodę na wykorzystywanie naszych materiałów przez inne podmioty medialne – oczywiście pod ściśle określonymi warunkami, zapisanymi w regulaminie. Tak było cały czas od momentu powstania serwisu, w tej chwili będziemy mieli możliwość ułatwienia zadania tym, których interesuje wykorzystanie naszych prac w innych mediach. Publikując materiał na licencji CC, niejako zapraszamy do dalszego wykorzystywania tego materiału, mówimy: tak, ten artykuł można – bez żadnych dodatkowych pytań – wziąć i rozpowszechniać w innym medium, muszą być przy tym spełnione konkretne warunki, które opisała redakcja w artykule inaugurującym „Wolną myśl”. Rozdajemy efekty naszej intelektualnej pracy, pozwalamy wykorzystać je innym – także w celu stworzenia czegoś nowego, czegoś co (być może) bez naszego wkładu byłoby słabsze, uboższe, mniej oddziałujące na wyobraźnię czytelników.

Serwis wydzielił dla treści na licencji CC osobny dział – Wolna myśl, który jest częścią kategorii Moje Trzy Grosze, a  autorzy nie mogą wybierać spośród wszystkich licencji CC – do dyspozycji mają tylko jedną (BY-NC-SA). Do tej pory dziennikarze opublikowali 24 teksty oznaczone znaczkiem CC. Mamy nadzieję, że jest to forma programu pilotażowego, który w przyszłości pozwoli Wiadomościom24.pl na udostępnienie autorom pełnej gamy licencji, do wszystkich artykułów. Sami autorzy również się tego oczekują, co widać w komentarzach pod tekstem Lewandowskiego.

Zobacz też