6 września 2007
Wikinews o naruszaniu wolnych licencji

Polecam tekst „Czy na pewno wiemy jak korzystać ze zdjęć na wolnych licencjach?„, opublikowany w serwisie Wikinews. Prezentuje on szereg przypadków naruszenia wolnych licencji w różnego rodzaju publikacjach.

Nasuwają się dwa wnioski – po pierwsze, system wolnego licencjonowania jest dla wielu osób niezrozumiały. Jeśli dodać do tego swoistą tradycję niechlujnego traktowania kwestii praw autorskich w Polsce, trudno się dziwić, że osoby korzystające z materiałów na wolnych licencjach regularnie naruszają warunki licencyjne.

Po drugie, problemem jest też łatwość, z jaką informacja licencyjna może się „odkleić” od samej treści. W tekście, w jednej z opisanych historii, pojawia się argument, że zdjęcie zostało „znalezione w internecie”. Tak więc treść początkowo udostępniona na wolnej licencji, po przekopiowaniu sama może stać się dla kogoś źródłem – kto skorzysta z niej bez świadomości, że jest ona licencjonowana w specjalny sposób. Rozwiązaniem jest oczywiście jakiś system metadanych, silniej splecionych z różnymi treściami (fragmentami tekstu, zdjęciami, plikami mp3, itp.).

Zobacz też