4 czerwca 2007
„Wolna kultura” Lessiga – statystyki

„Wolna kultura” Lessiga w polskim tłumaczeniu została z chwilą premiery drukiem udostępniona również w sieci (jako PDF) na stronie wydawnictwa WSiP. Niestety dziś trudno jest tę stronę odnaleźć – brak linków ze strony głównej portalu, nie pomagają wyszukiwarki (w tym opcja „szukaj” na stronie WSiP), Google odnajduje jedynie PDFa na stronie wydawnictwa.

Chwilę później książkę udostępnił na swojej stronie Marek Futrega – jako PDF i HTML. Jakiś czas temu odkryłem jeszcze jedną stronę zawierającą kopię książki. Jednak strona Marka Futregi pozostaje moim zdaniem głównym źródłem cyfrowych egzemplarzy książki.

Wspominam o tym wszystkim, bo uzyskałem od Marka statystyki, które rzucają światło na skalę zainteresowania książką i jej dystrybucji cyfrowej.

W ciągu jednego tygodnia pod koniec maja, dla którego Marek zebrał wyniki, pobrano ok. 100 PDFów, odwiedzono ok. 400 razy stronę główną książki, oraz odwiedzono ok. 1800 razy ogólnie strony książki (z tego 40% wejść z wyszukiwarek).

„Wolna kultura” jest dostępna na stronie Marka już od dwóch lat – niestety nie da się oszacować, jak bardzo spadało zainteresowanie książką (zakładam, że początkowo ściągało ją więcej osób, niż obecnie).

Przyjmując konserwatywne założenie o stałym natężeniu zainteresowania tytułem, w ciągu dwóch lat książka została ściągnięta ok. 10,000 razy. Szkoda, że Marek nie zbierał od początku dokładniejszych danych – jestem pewien, że liczba ściągniętych egzemplarzy jest conajmniej kilkukrotnie większa. Ale nawet te szacunki są budujące: biorąc pod uwagę, że w międzyczasie sprzedał się nakład książki drukiem (2,000 egzemplarzy), widać, że dystrybucja cyfrowa udostępnia tytuł dużo szerszemu kręgowi odbiorców, jednocześnie nie stwarzając konkurencji dla wydania drukowanego.

Zobacz też