11 czerwca 2007
MistakeMistake: jak licencje CC pomagają muzykom

Serwis iCommons opublikował ciekawy wywiad z muzykiem z serbskiego zespołu MistakeMistake, wydającym muzykę na wolnych licencjach, m.in. w chorwackiej wytwórni EgoBooBits. Edi, jeden z członków zespołu, opowiada o problemach z wydawaniem muzyki, jakie mają serbscy artyści niezależni – oraz o tym, jak licencje CC pomagają te problemy rozwiązać:

Na Bałkanach najlepszy kontrakt, jaki artysta może podpisać z wydawcą to obietnica wyprodukowania wideoklipu. Gdy po długim czasie oczekiwania wideoklip jednak nie powstanie, nie da się już nic zrobić. Znam wiele takich przypadków. Jednak wykorzystując CC istnieje inny sposób na wyprodukowanie wideoklipu – poprzez uwolnienie swojego materiału.

[…]

W zeszłym roku obejrzałem film dokumentalny Plac nakręcony przez Anę Husman i opublikowany w serwisie EgoBooBits. Wiedząc, że wszystkie utwoy publikowane w serwisie są na licencji CC z warunkiem „Na tych samych warunkach”, wiedziałem równocześnie, że mogę go wykorzystać.

Więc w kilka tygodni stworzyliśmy z filmu wideo do naszej piosenki i opublikowaliśmy je na tej samej licencji, co wynika z reguły „Na tych samych warunkach”. Piosenka wylądowała na czołowych pozycjach wszystkich list przebojów radio i TV w regionie, grała ją nawet przez kilka miesięcy MTV Adria. To więcej promocji niż udaje się zdobyć niejednemu zespołowi, który na wideoklip wydał wiele tysięcy dolarów.

Zobacz też