Publikowanie dokumentów na licencjach CC

Oznakowanie w plikach tekstowych i PDF

Publikując otwarte materiały w formacie tekstowym lub graficznym musimy również pamiętać o zachowaniu poprawnego oznakowania ich licencji. Warto pamiętać, że w wypadku publikacji drukowanych musimy podać pełen link do treści licencji, tak aby każdy odbiorca mógł się z nią zapoznać. W wypadku materiałów publikowanych na stronach internetowych najlepiej skorzystać z narzędzia creativecommons.org/choose które generuje fragment kodu HTML. Umieszczenie kodu na stronie na stronie umożliwia również rozpoznawanie licencji przez wyszukiwarki takie jak Google czy Yahoo.

Podstawowe oznakowanie, zarówno dla materiałów umieszczonych w sieci, jaki w tradycyjnych publikacjach drukowanych powinno wyglądać następująco:

[Lista autorów], licencja: [CC-BY 3.0 Polska] (link do: http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.pl)

np.

Oznaczenie materiału online lub w dokumencie tekstowym: Materiały z projektu Wolne Okładki dostępne są na licencji CC-BY 3.0 Polska

Oznaczenie materiału drukowanego/PDF: Publikacja jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska. Treść licencji dostępna jest na stronie http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/

Powyżej widok oznakowania licencji w raporcie Scenariusze Przyszłości Bibliotek, wyd. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Aby zobaczyć ten zapis w publikacji pobierz PDF.

Scribd

Scribd to popularny serwis do publikacji dokumentów tekstowych i graficznych, który obsługuje formaty Word, OpenOffice i PDF. Pozwala w prosty i wygodny sposób zarządzać takimi funkcjami jak możliwość pobierania plików w różnych formatach oraz udostępniania ich na różnych licencjach.

Aby umieścić w serwisie plik, po zalogowaniu klikamy Upload.

Po zakończeniu wysyłania pliku do serwisu (najnowszy plik będzie widoczny na górze listy, jak wyżej) możemy kliknąć na niego lub na dowolny inny wcześniej umieszczony dokument. W celu zmiany licencji w dowolnym dokumencie, musimy na jego stronie odnaleźć opcję Edit.

Widok edycji ustawień każdego z plików pozwala nam np. zarządzać zezwoleniem na jego pobieranie w różnych formatach, wybór licencji znajduje się na samym dole i jest dobrze widoczny dzięki umieszczonym obok inkonkom Creative Commons. Z rozwijanej listy wybieramy licencję (na ilustracji Uznanie Autorstwa) i klikamy Save.

Kiedy już poradzimy sobie z umieszczeniem i oznakowaniem własnego materiału możemy też poszukać innych dokumentów na licencjach CC w serwisie lub sprawdzić jak wygląda oznakowanie naszego dokumentu. Niestety informacja o licencji w danym dokumencie widoczna jest dopiero po rozwinięciu w widoku dokumentu zakładki Info and Rating.