26 października 2015
Przegląd linków CC #184

Aut. Anneliese Dehner

Otwarta edukacja

Think-Tank Parlamentu Europejskiego przygotował raport na temat edukacji dorosłych oraz otwartych zasobów edukacyjnych.  Badania prowadzone były w 12 krajach m.in. Polsce i mają pomóc w opracowywaniu przyszłych polityk dotyczących finansowania i tworzenia zasobów edukacyjnych.

Sektor komercyjny zabiera się za promocję otwartych e-podręczników Cyfrowej Szkoły oraz technologii, jakie można przy nich wykorzystać. Samsung i Grupa Edukacyjna S.A. promuja e-podręcznik  za pomocą akcji edukacyjne „Zgrzyciaki” skierowany do uczniów klas 1-3.

Wykładowca matematyki na Cal State Fullerton (USA), który użył darmowego i otwartego podręcznika dla swoich studentów zamiast kosztującego 180 dolarów 25-letniego podręcznika autorstwa jednego ze swoich przełożonych został ukarany przez władze uczelni. Jak widać prace nad naprawianiem akademii i obniżaniem kosztów edukacji mogą być nadal bolesne.

Creative Commons i Open Policy Network prowadzą rekrutację na drugą edycję instytutu liderów/ek otwartości, kolejna edycja odbędzie się w marcu 2016 w Kapsztadzie, poszukiwanych jest 15 osób działających już aktywnie na różnych polach, które chcą wdrażać w nich polityki otwartości.

Otwarta nauka

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyjął „Kierunki rozwoju otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych w Polsce”. Dokument prezentuje założenia polityki otwartego dostępu oraz zalecenia dotyczące wprowadzania otwartego dostępu do publikacji i wyników badań naukowych przez podmioty finansujące badania (NCN, NCBR, MNiSW), jednostki naukowe, uczelnie i wydawców. Więcej na łamach Uwolnij Naukę.

Otwarte zasoby

Hamburskie Muzeum Sztuki i Rzemiosła udostępniło w sieci ok. 3 tys. obiektów z domeny publicznej. Skany i fotografie z domeny publicznej można pobrać swobodnie ze strony, która choć posiada angielskojęzyczną nawigację, to opisy obiektów dostępne są jedynie po niemiecku. W kolekcji muzeum znajdziemy obiekty antyczne, związne z kulturami i religiami orientu i islamu, tekstyliami, modą czy muzyką i historią instrumentów muzycznych.

Cyfrowa biblioteka USA (Digital Public Library of America) organizuje konkurs na GIF-y opart o utwory z domeny publicznej lub dostępna na licencjach Creative Commons. Macie szansę wyżyć się kreatywnie i wygrać cyfrowa upominki. Konkurs trwa do 21 listopada.

Prawo autorskie

Dlaczego prawo autorskie powinno martwić nauczycieli? Nie tylko w Polsce zakres dozwolonego użytku przestał spełniać swoje zadanie w edukacji i co raz częsciej naraża nauczycieli, uczniów i rodziców na kłopoty z prawem. Otwarte zasoby edukacyjne są jedynym z rozwiązań, ale nadal potrzebna jest głęboka reforma prawa autorskiego. W pierwszej części serii o prawie i edukacji na łamach Medium pisze Lisette Kalshoven ze stow. Communia.

Prestiżowy kurs prawa autorskiego Copyright X organizowany przez Berkman Center for Internet & Society organizuje nabór na edycję na rok 2016. Dostępne są kursy stacjonarne na uniwersytecie Harvarda oraz wirtualne, darmowe klasy. W kursie może wziąć udział każdy powyżej 13 roku życia, ale na wszystkie formy obowiązuje rekrutacja, która trwa do 15 grudnia.

Gif. aut. Anneliese Dehner, na licencji CC-BY 3.0.

Zobacz też