20 września 2015
Przegląd linków CC #183

Otwarta edukacja

OER Research Hub wydał właśnie dwa ciekawe skrótowe raporty z prowadzonych przez siebie badań. Pierwszy dotyczył sposobów uczenia się i wykorzystywania otwartych zasobów edukacyjnych przez osoby uczące się nieformalnie (którzy w większości są osobami pracującymi i niskie koszty edukacji są dla nich kluczowym czynnikiem decyzyjnym) oraz w ramach formalnego systemu edukacji (dla których obok kosztów równie ważna jest łatwa dostępność do materiałów edukacyjnych).

OER_research_informal

Amerykański Departament Edukacji doczekał się swojego pierwszego w historii formalnego doradcy ds. otwartej edukacji. Został nim Andrew P. Marcinek, specjalista ds. innowacji i wykorzystania nowych technologii w edukacji. Czekamy na podobny krok polskiej administracji!

Jeden z pierwszych w pełni otwartych podręczników akademickich stworzonych również w bardzo otwartym modelu publikacji,  “Teaching in a Digital Age” dr. Tony’ego Batesa, został właśnie przetłumaczony i wydany również po wietnamsku.

Otwarta nauka

Czy kraje azjatyckie przejmują rolę liderów w dziedzinie otwartego dostępu do nauki? Na blogu Open Science możecie przeczytać o bardzo dobrej sytuacji finansowej badaczy z Azji w porównaniu z europejskimi naukowcami oraz szybkim zmianom w kierunku otwartej nauki.

Jaki wpływ ma Wikipedia na promocję nauki i wyników badań? Ogromny! Badacze z Uniwersytetu w Cornell przyjrzeli się jak cytowanie artykułów badań naukowych w artykułach internetowej encyklopedii wpływa na ich popularność danego tekstu i autorów.

Otwarte zasoby i kultura

Holenderski Think Tank zajmujący się otwartością w sektorze kultury Kennisland we współpracy z Collections Trust wydał publikację „A guide to understanding copyright when reusing cultural data” (Poradnik rozumienia prawa autorskiego podczas ponownego wykorzystywania danych sektora kultury), w którym znajdują się m.in. porady dotyczące określania statusu prawnego prac w postaci czytelnych wykresów.

W tym samym temacie polecamy wywiad z  Anetą Kopczacką z Muzeum Historii Fotografii w Krakowie na temat strategii muzeum dla maksymalnego udostępnia zasobów w sieci (również w mediach społecznościowych i problemów z utworami osieroconymi.

Prawo

Najlepsza amerykańska uczelnia techniczna, MIT, uruchamia specjalną klinikę prawa dla swoich studentów, którzy podobnie jak tragicznie zmarły Aaron Swartz będą chcieli potrzebować wsparcia prawnego dla innowacyjnych rozwiązań technicznych z pogranicza prawa autorskiego, dostępu do informacji publicznej czy nowy form ekonomii sieci.

Na koniec mała rzecz. Świetna seria krótkich dokumentów na temat historii odkryć i prawa autorskiego „Everything Is A Remix” doczeka się wersji remasterowanej na swoje pięciolecie dzięki kampanii na Kickstarterze.

 

Zobacz też