Przegląd linków CC #152
Pokojową Nagrodę Nobla otrzymała w tym roku walcząca o prawa kobiet do edukacji Malala Yousafzay (dzieli nagrodę z Kailash’em Satyarthi’m). Choć jej kampanie nie dotyczą takich aspektów jak prawa autorskie czy dostępność technologii, warto zajmując się nimi pamiętać, że nadal istnieją znacznie poważniejsze nierówności i ograniczenia dla równego dostępu każdego człowieka do edukacji i wiedzy.
Otwarta edukacja
1. Nieskromnie pochwalimy się artykułem autorstwa dwóch koordynatorów CC Polska w piątkowej Gazecie Wyborczej na temat problemów z otwartością Naszego Elementarza oraz jego relacją z programem Cyfrowa Szkoła.
2. Tymczasem już za kilka dni (16.10) w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się premiera interaktywnej wersji e-podręcznika dla klas 1-3 powstałego w ramach programu Cyfrowa Szkoła. Bardzo jesteśmy ciekawy jak oba publicznie sfinansowane i otwarte, ale zupełnie inaczej tworzone, podręczniki poradzą sobie w szkołach i jak wykorzystają je nauczyciele.
3. W Nowej Zelandii, gdzie prawa do treści tworzonych przez nauczycielki i nauczycieli należą do szkół, już 150 z nich stworzyło własne polityki, które pozwalają im na publikacje zasobów edukacyjnych na wolnych licencjach.
4. Jeśli chcemy aby otwarte zasoby edukacyjne stały się normą w edukacji musimy sprawić by Ci którzy ich używają robili to świadomie i wiedzieli dokładnie jakie płyną z tego dla nich korzyści. Pisze na swoim blogu dyrektor programu edukacyjnego w Hewlett Foundation TJ Bliss.
5. Uniwersytet miejski Nowego Jorku (CUNY) oferuje swoim pracownikom specjalne kursy (za które można otrzymać dofinansowanie) na temat otwartych zasobów edukacyjnych i otwartych podręczników. Uniwersytet liczy na to, że dzięki temu będzie skuteczniej wdrażał OZE do pracy wykładowców i autorów. Zazdrościmy.
Otwarta nauka
6. Ciekawa dyskusja na temat przyszłości ruchu Open Access odbywa się na linii Wall Street Journal i raportu sporządzonego dla wydawnictwa Elseveir oraz blogach London School of Economics i Open Science. Analityk WSJ przepowiada osłabienie Open Access w wyniku braku silnych liderów oraz skupienia się na jasnym i silnym przekazie. Czy jednak OA naprawdę musi podążać tradycyjną drogą do sukcesu czy może zastosować inną strategię?
Otwarte zasoby
Prawo
9. Ogłoszono Open Definition w wersji 2.0, standard otwartości służący ocenie licencji oraz projektów otwartych zasobów czy danych, które chcą być dostępne w sposób otwarty i wolny. Nowa wersja została uproszczona językowo oraz zawiera wyraźne rozgraniczenie między dostępnością na otwartej licencji, otwartemu i nieograniczonemu dostępowi do zasobu czy danych oraz dostępności w otwartym formacie. Dopiero spełnienie tych trzech wartości daje zgodność z Open Definition. W nowej wersji łatwiej również sprawdzić kompatybilność licencji z definicją.