24 sierpnia 2014
Przegląd linków CC #146

Otwarta edukacja

1. W piątek rządowy, darmowy i częściowo otwarty Nasz Elementarz miał trafić do szkół. Pani Minister nazwała go najbardziej przedyskutowanym podręcznikiem świata, cieszymy się, podręczniki powinny być ważnym elementem debaty publicznej. Z naszej strony możemy zagwarantować, że będziemy dalej podnosić ważny wątek skutecznego tworzenia i wspierania otwartych zasobów edukacyjnych ze środków publicznych.
Open Educational Resources distribution
2. Marcin Polak w serwisie EduNews pisze o tym dlaczego warto stosować wolne licencje podczas codziennej pracy w szkole. Przy okazji tłumaczy prosto jak wybrać licencję i zastosować ją do swojej pracy.

3.  Stosunek ceny do tego co (nie tylko treść, ale i dodatkowy potencjał) dostajemy od tradycyjnych, zamkniętych podręczników a od otwartych zasobów edukacyjnych?  David Wiley wyjaśnia jak można mierzyć wpływ i potencjał otwartych zasobów i otwartych podręczników na twardych danych finansowych.

4. Klaudia Grabowska, koordynatorka ds. otwartej nauki w Creative Commons Polska jest jedną z 15 osób wytypowanych do programu Open Leadership Fellows, zaawansowanego projektu rozwoju osób zaangażowanych w tworzenie polityk otwartości na całym świecie. Gratulujemy!

5. Słowo „open” w MOOC (Massive Open Online Course) zawsze budziło sporo kontrowersji, głównie dlatego, że większość z kursów w ten sposób dostępnych wcale nie udostępnia swoich zasobów jako otwartych. Teraz dodatkowo pojawia się pytanie jak długo takie kursy będą dostępne jako darmowe. Zastanawia się nad tym vice rektor ds. MOOC-ów  z Uniwersytetu Stanforda, prof. John Mitchell. Stanford jest jednym z liderów MOOC, oferując ich dotąd 240 kursów.

Otwarta kultura

6. Tomasz Ganicz, prezes stow. Wikimedia Polska pisze na łamach Historia i Media o tegorocznej edycji Wikimanii, a szczególnie o wątkach GLAM-owych podczas międzynarodowego spotkania wikipedystów. Dwa ważne i ciekawe watki, które pokazują zmiany jakie zachodzą w sektorze kultury i jego współpracy z otwartymi projektami to profesjonalizacja tych relacji oraz komercjalizacja w pod postacią dość kontrowersyjnego umożliwienia jawnych, odpłatnych edycji przez edytorów językowych projektów Wikipedii, których społeczność się na to zgodzi.

Otwarta nauka

7. Na łamach Guardiana apel, jeśli jesteś za otwartym dostępem do nauki wyraź to głośno. Erin McKiernan pisze wprost o ograniczaniu innowacji i rozwoju nauki przez płatny dostęp oraz większym potencjale rozwoju nowych, bardziej transparentnych metod recenzji naukowych w systemach otwartych.

8. Atletka po odkryciu u siebie kontuzji sama podjęła się odkrycia jej przyczyn i dzięki otwartemu dostępowi do wyników badań i danych genetycznych. Siła otwartej nauki w praktyce, jeśli nie przekonały kogoś argumenty z linku powyżej.

9. Otwarty dostęp jakkolwiek banalnie to brzmi otwiera bardzo dużo możliwości dla modelu dystrybucji i przyśpieszania praca badawczych. Czasopismo otwarte eLife udostępniło swoim autorom właśnie funkcję rozwijania i aktualizowania swoich artykułów o nowe materiały, które mają znaczenie naukowe, ale mogą być zbyt małe na nowy artykuł. Uaktualnienie będą tak samo recenzowane jak główne wyniki badań.

10. Najważniejsze trendy wydawnicze wg. naukowego potentata wydawnictwa Wiley? Poza od lat stopniowo porzucanym drukiem to globalny dostęp zamiast ograniczeń krajowych i dalszy rozwój otwartego dostępu.

11. Google Scholar, mniej znane od głównej wyszukiwarki, ale bardzo ważne w środowisku naukowym narzędzie wyszukiwania przechodzi lekkie przemiany, szczególnie w widoku dla autorów publikacji naukowych.

Otwarte oprogramowanie

12. Czasem warto zadbać nie tylko o samo wolne i otwarte oprogramowanie, ale również jego oprawę np. stronę internetową, która będzie je prezentować. Trek Głowacki prowadzi serwis Beautiful Open, kolekcję najładniejszych stron projektów open source (można zgłaszać mu nowe).

13. Programista Max Ogden pracuje nad rozwiązaniem o nazwie Dat, które ułatwiłoby, w szczególności administracji publicznej dzielenie się i aktualizowanie informacji we współpracy z aplikacjami tworzonymi na bazie informacji publicznych. Inspiracją dla Dat był GitHub pozwalający na łatwe śledzenie zmian w otwartym oprogramowaniu rozwijamy zdalnie przez wiele osób.

Prawo

14. Google opublikowało najnowszy raport transparentności, z którego wynika, że przez ostatni rok ilość usuwanych linków w wyników wyszukiwarki z racji na zgłoszenie naruszenia praw autorskich wzrosła do 1 miliona dziennie. Liczba ta gwałtownie rośnie od 2012 roku, kiedy to wielu dostawców i pośredników zaczęła masowo wprowadzać automatyczne rozwiązania do zgłoszeń, które mają optymalizować proces, ale równocześnie powodują co raz więcej kontrowersji i problemów (np. automatycznej cenzury materiałów, które mieszczą się w ramach dozwolonego użytku w wielu krajach).

Otwarte zasoby

15. Przegląd stron z książkami z domeny publicznej przygotował Piotr Kowalczyk na blogu Ebook Friendly, oczywiście wśród 25 pozycji również polskie, Wolne Lektury.

16. Jeśli prowadzisz zajęcia na uczelni wyższej i szukasz prostego przeglądu jakie otwarte zasoby edukacyjne możesz polecić studentom lub wykorzystać do pracy z nimi to EdTechReview ma właśnie taki.

Zobacz też