10 sierpnia 2014
Przegląd linków CC #144

Otwarta edukacja

1. Campus Technology opracowało bardzo prosty, praktyczny (i ładny) przewodnik po otwartych zasobach edukacyjnych. Przewodnik zaczyna się od naszego ulubionego tematu, o którym niebawem usłyszycie więcej czyli od rozwiewania wątpliwości i mitów na temat otwartych zasobów.
Campus Technology OER Guide

2. Najbardziej znane otwarte zasoby edukacyjne powstają w języku angielskim, co z pozostałymi językami? LangOER przeprowadził badania występowania otwartych zasobów w 23 językach w tym polskim.

3. OpenStax, wydawnictwo publikujące otwarte podręczniki akademickie zaczyna adaptować je do poziomu szkoły wyższej. E-podręczniki będą dostępna razem z narzędziami do analizy postępu i modeli uczenia oraz systemem rekomendacji.

4. Konstruktywnie o ograniczeniach otwartych zasobów edukacyjnych i o pomysłach na usprawnianie modelu ich praktycznej oceny przez nauczycieli i edukatorów, którzy chcą korzystać z nich na co dzień, ale obawiają się o ich jakość.

5. 2 września na uniwersytecie Stanforda rusza kurs online OpenKnowledge o tym jak otwarte oprogramowanie, otwarte zasoby i dane kształtują przyszłość edukacji, a w szczególności jak budują one ideę otwartej wiedzy czyli niwelowania globalnych nierówności w dostępie do wiedzy i edukacji (nie tylko prawnych).

6. Niemiecka Wikimedia ogłosiła już program drugiej konferencji OER Konferenz, choć tematycznie skupiać się będzie na otwartości zasobów edukacyjnych w Niemczech, to w programie sporo o innych krajach. Polskę będą reprezentować Alek Tarkowski (CC Polska) i Michał „rysiek” Woźniak (Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania).

7. Rob Farrow  na łamach blogu London School Of Economics pisze o mapie  oddziaływania otwartych zasobów edukacyjnych na świecie. Jeśli nie odwiedziliście jeszcze strony tego świetnego projektu lub nie wiecie jak i dlaczego powstaje przeczytajcie koniecznie.

Otwarta nauka

8. Pisaliśmy już o serii pseudo-otwartych licencji dla publikacji naukowych zaproponowanych przez International Association of Scientific, Technical & Medical Publishers. Kilka dni temu 58 organizacji naukowych i prawnych w tym Creative Commons wystosowało list do STM aby wycofało swoje licencje, które będą utrudniać budowanie wspólnego standardu dla otwartej nauki.

9. Dr. Agata Morka, Product Manager ds. Open Access w wydawnictwie De Gruyter Open w wywiadzie dla Open Science opowiada o kosztach wydawania monografii naukowych w otwartym modelu i obawach autorów przed bardziej liberalnymi licencjami. Kibicujemy wydawnictwu by jednak przekonywało autorów do wolnych licencji jak robi to np. Biblioteka Otwartej Nauki.

10. Amerykański Departament Energii jest pierwszym urzędem który wdrożył ogłoszoną przez Biały Dom w 2013 roku dyrektywą dot. otwartego dostępu do publicznie finansowanych wyników badań, Michael Eisen, biolog i promotor otwartego dostępu z Uniwersytetu Berkeley ocenia to wdrożenie i punktuje problemy takie jak zgoda na linkowanie do stron wydawnictw zamiast przechowywania pełnych tekstów w repozytorium.

11. Grupa prestiżowych instytucji badawczych ze Stanów Zjednoczonych m.in. Uniwersytety Berkeley, Kalifornii oraz medyczny Nowego Yorku ogłosiło współprace w celu udostępniania i standaryzacji technicznej danych neurologicznych.

12. A jak w praktyce działa otwartość nie tylko dostępu do publikacji, ale również do danych naukowych, w szczególności w naukach ścisłych możecie dowiedzieć się z wywiadu z badaczem i działaczem Open Knowledge Foundation Rossem Mounce’m.

Otwarta kultura

13. We współpracy z z Wikipedią digitalizowana i udostępniana w sieci jest niezwykle ciekawa kolekcja fotografii teatralnych z przełomu wieków XIX i XX należąca do uniwersytetu w Harvardzie.

Otwarte zasoby

14. Coś dla fanów i fanek literatury Science Fiction: na platformie unglue.it do społecznościowego finansowania książek w otwartych wydania możecie dostać (i wesprzeć autorkę) powieść Zero Sum Game aut. SL Huang.

Prawo

15. Serwis Lifehacker dwukrotnie w ciągu tygodnia opublikował ciekawe materiały ułatwiające zrozumienie prawa autorskiego w sieci. Najpierw opublikowali nasz plakat o licencjach, a kilka dni później infografikę/schemat ułatwiający sprawdzenie czy możemy użyć danego zdjęcia znalezionego w sieci.

16. Niestety schemat, wydawało by się pełny, nie przewiduje takich problemów jak próba nadania praw autorskich małpie, która sama wykonała sobie zdjęcia. Znana historia makaka który zrobił sobie tzw. selfie z aparatu fotografa pracującego dla National Geographic Davida Slater’a właśnie wróciła do mediów jako spór prawny. Fotograf zażądał usunięcia zdjęcia z Wikimedia Commons, a te odmówiło nie zgadzając się z jego opinią że posiada prawa autorskie do zdjęcia wykonanego przez makaka. Jeśli ktoś jeszcze wierzy, że prawo autorskie nie jest zbyt skomplikowane dla śmiertelników, to jest człowiekiem ogromnej wiary.

17. Zdjęcie makaka to nie jedyny problem Wikipedii w tym tygodniu. na blogu organizacji możemy przeczytać również o tym jakie konsekwencje dla Wikipedii miało głośne orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie dot. tzw. prawa do bycia zapomnianym, które uruchomiło m.in. możliwość wnioskowania do wyszukiwarki  Google o usuwanie z niej wyników z danymi osobowymi.

18. Z bardziej optymistycznych wiadomości o Wikipedii, Fundacja Wikimedia opublikowała swój pierwszy raport transparentności, z którego możemy dowiedzieć się o ilości zapytań dot. usuwania treści np. z powodów naruszeń prawa autorskiego czy zapytań służb o dane użytkowników.

Otwarte oprogramowanie

19. Particle Clicker czyli gra ucząca fizyki cząstek elementarnych wyprodukowana podczas hakathonu w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, na licencji MIT.

Zobacz też