Przegląd linków CC #128
1. Otwarte zasoby edukacyjne w krajach nordyckich stoją przed podobną barierą do Polski, jest to bariera językowa. Większość największych i odnoszących największe sukcesy projektów jest angielskojęzyczna. Aplikacje i usługi dla otwartych zasobów również najczęściej są jedynie angielskojęzyczne. Więcej o problemie i o tym co można robić by go zmniejszać na blogu Nordic OER( jęz. angielski). http://nordicoer.org/adopting-oer-less-used-languages-need-hard-talk-tools-infrastructure/
2. Znów na danych z USA i po angielsku, ale odsyłamy Was do analizy cen podręczników szkolnych i tego jaki wpływ na nie mogą otwarte zasoby edukacyjne. OpenSource.com pisze o perspektywie odbiorców czyli uczniów i nauczycieli oraz o podstawowym problemem ograniczającym rozwój otwartych zasobów edukacyjnych czyli łatwości filtrowania masy zasobów pod konkretne potrzeby. Przy okazji polecają krótki kurs o otwartych zasobach na CUNY Academic Commons.
3. Niespodziewanie w sieci pojawiała się bardzo ciekawa i dobrze przygotowania kampania promująca kopiowanie, wolne licencje i trochę prywatność po prostą nazwą Copy Me. Organizatorzy i organizatorki kampanii przygotowali również akcję społecznościowego finansowania mini serii animacji o dzieleniu się, na którą zbierają pieniądze za pomocą IndiGogo. http://copy-me.org/
4. Tematem najnowszego numeru kwartalnika IT w Edukacji jest Legalna Szkoła, znajdziecie tam teksty m.in. o prawie autorskim, otwartych zasobach edukacyjnych i ochronie wizerunku.
5. Cory Doctorow na łamach Boing Boing opisał dokładnie złe zmiany zachodzące w serwisie Flickr, od lat największym repozytorium fotografii w sieci, niezwykle popularnym również dzięki świetnej integracji licencji Creative Commons. Niestety zmiany od czasu przejęcia go przez Yahoo psują zarówno sposób wyświetlania jak i metadane na temat licencji, które umożliwiały działanie wielu aplikacji do wyszukiwania i atrybucji licencji zdjęć.
6. Open SUNY textbooks, projekt bibliotek Uniwersytetu stanowego Nowego Yorku publikuje kolejne otwarte podręczniki (niestety tylko do niekomercyjnego wykorzystania), najnowszy to wstęp do edukacji informacyjnej.
7. Amanda Palmer, artystka i muzyczka w wywiadzie dla Sharable opowiada o ekonomii daru i tym jak można zastosować ją z sukcesem w przemyśle muzycznym (i nie tylko). Wywiad z Amandą Palmer przeprowadził Richard D. Bartlett, współtworzący otwartą aplikację do podejmowania kolektywnie decyzji Loomio.
8. Amerykański Instytut Zdrowia (NIH), jedna z pierwszych tak dużych publicznych instytucji finansujących badania która wprowadzała zasady otwartego dostępu stawia na silniejsze wymuszanie tego zapisu wobec naukowców, którzy mimo finansowania przez nią nie publikują w otwartym dostępie i grozi odcinaniem im środków.
9. Jedną z ciekawszych wiralnych wiadomości ubiegłego tygodnia była premiera fontu Comic Neue, który ma stanowić profesjonalną i dobrą typograficznie alternatywę dla „znienawidzonej” lecz bardzo popularnej czcionki Comic Sans. Comic Neue zaprojektowane przez Craiga Rozynskiego zostało dedykowane do domeny publicznej.
Zdjęcie aut. Waag Society, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa