24 lutego 2014
Przegląd linków CC #121

1. Wreszcie wiadomo coś więcej o nowych epodręcznikach, które zapowiedział dla pierwszoklasistów premier Tusk. Mają być dostępne na wolnych licencjach jak te z programu Cyfrowa Szkoła, a po pierwszej klasie rząd chce rozwijać projekt o kolejne.

2. Biblioteka Otwartej Nauki dziś rozpoczyna kampanię promującą otwarty dostęp (open access) wśród studentów. Jej celem jest nie tylko promocja OA, ale również zachęcanie wykładowców by udostępniali swoje książki w sieci „lepiej niż robi to chomik” czyli z zachowaniem i poszanowaniem praw autorskich, autora i wydawców. W kampanii pomaga również nowopowstała inicjatywa uniwersytecka Otwieracz.


3.Damian Muszyński uruchomił swój nowy serwis poświęcony edukacji medialnej i studniom nad kulturą współczesną (w  tym cyfrową). Treść serwisu dostępna jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa.

4. Ruszyła również rejestracja na tegoroczny Open Knowledge Festival, która po kilku latach powraaca do Berlina.

5. Nasz ulubiony ostatnio bloger od praktyki edukacji cyfrowej Tony Bates opisał swoją wizję tego jak powinny wyglądać i działać epodręczniki. Bates zapowiada kolejne posty na ten temat.

6. Na łamach Historii i Mediów Marta Moraczewska pisze o dobrych praktykach w pisaniu i publikowaniu materiałów o modzie a prawie autorskim wg. Europeany, która uruchomiła specjalny serwis poświęcony modzie. Archiwalne zdjęcia z wilu bubliotek cyfrowych są świetnym zasobem dla projektantów/ek i blogerów/ek lecz skomplikowane i zróżnicowane międzynarodowo prawo autorskie potrafi komplikować pracę z archiwaliami.

7. Magazyn Sharable przygotował przegląd miejsc w sieci, w których znajdziecie najlepsze zdjęcia z prawami do wykorzystania. Jeśli komuś za mało polecamy otwartezasoby.pl

8. Amerykańskie konsorcjum biblioteczne testuje system międzybibliotecznych wypożyczeń ebooków. Jaak piszą o nim sami twórcy, system nie jest idalny bo wiele bibliotek nie może pozwalać na nic więcej niż czytanie książek ze swoich kolekcji (z racji na ograniczenia prawne i techniczne) ale ma bbyć to pierwszy krok w porządkowaniu i usprawnaniu możliwości dostępu do książek elektronicznych, które nie są dostępne w open access (otwartym dostępie).

Zobacz też