28 lipca 2013
Przegląd linków CC #94

1. Krzysztof Wojewodzic z Ośrodka Rozwoju Edukacji na łamach Edunews pisze o Otwartych Zasobach Edukacyjnych i Mapie Otwartych Zasobów Edukacyjnych przygotowanej dla autorów podręczników i nauczycieli. Już we wrześniu mają zaś pojawić się pierwsze rozdziały cyfrowych epodręczników z programu Cyfrowa Szkoła.

2. Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Prezydium Polskiej Akademii Nauk opublikowało stanowisko w sprawie zasad otwartego dostępu do treści publikacji naukowych i edukacyjnych, w którym popiera Otwarty Dostęp oraz zaleca model repozytoryjny, który wyjaśnia na blogu Emanuel Kulczycki.

3. Najnowszy raport o polityce stanowej USA w sprawie Otwartych Zasobów Edukacyjnych OER State Policy in K-12 Education: Benefits, Strategies, and Recommendations for Open Access, Open Sharing (Polityka państowowa OZE w edukacji szkolnej: Korzyści, strategie i zalecenia dla Otwartego Dostępu i dzielenia się) wydała międzynarodowa organizacja International Association for K-12 Online Learning. Raport podkreśla, że materiały tworzone przez państwo, władze regionalne lub lokalne podmioty wykorzystujące środki publiczne powinny wykorzystywać wolne licencje jako najbardziej sprzyjające współpracy i dostępności dla wszystkich nauczycieli i uczniów.

4. Freedom of the Press Foundation publikują zapis procesu sądowego Bradley’a Manninga na wolnej licencji (Creative Commons Uznanie Autorstwa), w zapisach tych (których sporządzanie sfinansowano społecznościowo) znajdziemy m.in. zeznania prof. Yochai Benklera, który opowiada o działaniach Wikileaks również w kontekście kryzysy przemysłów kultury i ich rosnącej chęci kryminalizacji i ograniczania wolności użytkowników.

5. Rzadko o Creative Commons i kulturze dzielenia można przeczytać w takich miejscach jak bardzo popularnym serwisie o modnej muzyce Pitchfork, a jednak. Damon Kurkowski pisze o tym jak przemysł muzyczny mógłby się uczyć od kultury open source, i dlaczego zdecentralizowana sieć muzyków i fanów powinna doprowadzić drogę naprzód.

6. Nowozelandzki odział Creative Commons poleca 7 sposób na wyszukiwanie muzyki na licencjach CC.

7. W dziedzinie Masowych Otwartych Kursów Online (MOOC) codzienność to na zmianę zachwyt i krytyka. Tym razem magazyn Slate przewiduje ich katastroficzne skutki na studentów i wykładowców.

Zdjęcie aut. Bradley Manning Support Network, licencja Creative Commons Uznanie autorstwa, źródło Wikimedia Commons

Zobacz też