Przegląd linków CC #88
1. Ośrodek Rozwoju Edukacji zaprasza na dwa wydarzenia związane z programem Cyfrowa Szkoła, a tym samym z Otwartymi Zasobami Edukacyjnymi. Pierwsze to seminarium technologiczne projektu „E-podręczniki do kształcenia ogólnego”, które odbędzie się 24 czerwca, kolejne to Konferencja Kultura Otwarta na Edukację 27 czerwca, podczas któreej odbędzie się również prezentacja przewodnika po Otwartych Zasobach dla programu Cyfrowa Szkoła opracowanego przez Karolinę Grodecką (KOED, CEL AGH) oraz Kamila Śliwowskiego (KOED, Creative Commons Polska).
2. Ministrowie nauki grupy najbogatszych państw tzw. G8 wspólnie ogłosili poparcie dla otwierania dostępu (Open Access) do publicznie finansowanych publikacji naukowych. Tego samego dnia (choć nie z tej okazji) w Warszawie odbywało się seminarium o Open Access i prawie autorskim organizowane w ramach projektu Biblioteka Otwartej Nauki.
3. Tymczasem amerykańskie biuro rządowe Government Accountability Office na zlecenie Senatu opracowało raport (PDF), w którym stwierdza, że z perspektywy efektywności wydawania środków publicznych i szerzej finansowania systemu edukacji konieczne jest rozwijanie otwartych podręczników zwłaszcza dla edukacji wyższej.
4. Dzięki wsparciu Fundacji Billa i Melindy Gate’sów powstała platforma integrująca i mająca służyć promocji badań nad masowymi otwartymi kursami online (MOOC).
5. Na blogu amerykańskiego Creative Commons możecie przeczytać gościnny wpis Nica Suzora na temat relacji między projektami fiansowania społecznościowego a faktycznym budowaniem wspólnych zasobów (commons). O podobnym problemie piszemy w relacji z wizyty siostrzanego Centrum Cyfrowego w Barcelonie, w zajmującej się portalem crowdfundingowym grupie Platoniq.
6. Mozilla uruchomiła nowy projekt, tym razem naukowy i poświęcony badaniom nad otwartością sieci i jej architekturą oraz rolą społeczną. Mozilla Science Lab będzie kierowana przez współtworczynię programów naukowych w Creative Commons, Kaitlin Thaney.
7. Library for All to projekt, który nie opiera się o wolne licencje lecz jego idea jest nam bliska, gdyż ma nieść wiedzę zawartą w książkach tam gdzie nie docierają fizyczne biblioteki. To cyfrowa biblioteka, która ma ułatwić dostęp dzieciom uczącym się w krajach rozwijających do najnowszych i najlepszych książek.