19 marca 2013
Przegląd linków CC #76

1. Jaką rolę mogą pełnić Otwarte Zasoby Edukacyjne w sektorze prorządowym? O tym jak OZE może usprawniać pracę organizacji pozarządowych pisze na swojej stronie organizacja ekspertów nowoczesnej edukacji z uniwersytetu w Manchesterze MIMAS

2. Już za kilka dni Open Knowledge Foundation zaprezentuje swoją najnowszą książkę The Open Book, pisaną społecznościowo pracę mającą przedstawić szeroki kontekst otwartości (który OKF prezentuje podczas dorocznej konferencji/ Festiwalu Otwartej Wiedzy). The Open Book ma 25 esejów na temat otwartości od jej technologicznego przez dane po projektowanie i design.

3. David Wiley od lat zajmujący się otwieraniem zasobów edukacyjnych w USA założył firmię oferującą uczelniom doradztwo w zakresie korzystania z OZE. Lumen Learning stawia sobie za cel pomaganie uczelniom i przezwyciężanie w nich obaw i braku wiedzy o OZE.

4. Polecamy godzinny podcast z audycji w NPR (publicznego radia USA) On The Media, ostatni odcinek poświęcony był rozważaniom o własności w kontekście prawa autorskiego, nowych technologii takich jak druk 3d, relacjom między plagiatem a kreatywnością…

5. The Economist w ostatnim numerze pisze o kulturze dzielenia się w sieci i problemach z szacowaniem jej wartości (na przykładzie takich projektów jak Wikipedia) oraz dzieleniu się z dala od klawiatury i problemach prawnych takich modeli społecznych biznesów.

6. OpenSource.com pisze o najnowszym remiksie Ubuntu przygotowanym specjalnie do zadań edukacyjnych Ubermix.

7. 28 kursów MIT z Open Courseware (OCW) zostały właśnie udostępnione w języku perskim dzięki Shahid Beheshti University, w Iranie.

Zdjęcie. aut. Zebble @flickr, na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Użycie Niekomercyjne.

Zobacz też