18 listopada 2012
Przegląd linków CC #62

1. Jeśli macie wolnej półtorej godziny polecamy wykład Evolution of Digital Curricula z kursu przyszłości edukacji na uniwersytecie Stanforda. W poniższym wykładzie można dowiedzieć się o tym jak otwarty dostęp i otwarte zasoby edukacyjne zmieniły i zmieniają programy nauczania oraz myślenie o podręcznikach i elastyczności procesu nauczania.

2.  500px serwis do publiakacji fotografii nastawiony na profesjonalne i wysokiej jakości zdjęcia udostępnił fotografom opcje używania licencji CC do zamieszczanych w nich fotografii.

3. Centrum Otwartej Nauki opublikowało książkę dr. Krzysztofa Siewicza, poświęconą prawnym aspektom wdrażania otwartego dostępu do publikacji naukowych. Znajdziemy w niej nie tylko analizę prawną aktualnej sytuacji, ale również sporo praktycznych porad prawnych dla wdrażania otwartego dostępu w środowisku naukowym. Publikację, dostępną na licencji CC BY można pobrać w formatach PDF, MOBI i EPUB ze strony: http://ceon.pl/pl/otwarta-nauka/kwestie-prawne lub zamówić w wersji drukowanej.

4. Building an Innovation-Based Economy, raport od Brookings Institute dotyczący działań policy jakie kraje powinny podejmować w celu budowania innowacyjnej gospodarki zawiera w swoich rekomendacjach szersze wdrażanie licencji Creative Commons do publikowania treści finansowanych ze środków publicznych. Wideo z debaty o raporcie można obejrzeć poniżej.

5. Andreas Gaudamuz swoim blogu zastanawia się nad biznesowym modele realizacji w pełni otwartych filmów przez Blender Foundation.

6. TechDirt dzielnie przekonuje prezentując kolejne zastawienia danych (z badań Media Piracy in Emerging Economies), że osoby ściągające więcej również płacą więcej za muzykę.

Zobacz też