1 października 2012
Przegląd linków CC #55

1. O otwartoedukacyjnej rewolucji jaka odbywa się w Kalifornii pisaliśmy często, w ubiegły czwartek gubernator tego stanu podpisał ustawę, która doprowadzi do stworzenia otwwartych podręczników do 50 podstawowych kursów, które prowadzi się na kalifornijskich uniwersytetach i koledżach.

2. Uniwersytet Warszawski uruchomił swoje pierwsze otwarte repozytorium prac naukowych stworzone przez Bibliotekę Uniwersytecką oraz ICM UW.

3. Ośrodek Rozwoju Edukacji ogłosił, kto zostanie partnerem technologicznym e-podręczników w programie Cyfrowa Szkoła. Będzie nim  Poznańskie Centrum Superkomputerowo Sieciowe, będące pionem Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk.

4. Dominika Paleczna na łamach swojego cotygodniowego przeglądu linków przedstawia tezę, że bibliotekarze powinni być ekspertami od wolnych licencji, w pełni popieramy.

5. Grupa fińskich nauczycieli napisała podczas weekendowego hackathonu ( czy też booksprintu) podręcznik do matematyki, dostępny teraz na licencji CC BY.

6. Tymczasem ekspert Banku Światowego Michel Trucano zastanawia się nad tym czy przyszłością e-podręczników są usługi czy produkty i jaką rolę mają w tym Otwarte Zasoby Edukacyjne.

7. Jeśli jesteście zainteresowani tym jak działają otwarte zasoby edukacyjne w kontekście nauczania z wykorzystaniem mediów społecznościowych to polecamy publikację Open Univrsisty Open Educational Resources and Social Networks.

8. Biblioteka i Edukacja to nowe czasopismo elektroniczne Biblioteki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie , dostępne na licencji CC BY.

9. Fundacja CourtWatch opublikowała swój najnowszy raport Obywatelski Monitoring Sądów Rejonowych i Okręgowych 2011/2012 na licencji CC BY i tym samym dołącza do naszej bazy otwartych organizacji, którą już niebawem poznacie.

Zobacz też