Przegląd linków CC #53
1. W 10 rocznicę Budapest Open Access Initiative Open Society Foundations przygotowało nowe rekomendacje dla wdrażania otwartości dla dobra nauki i naukowców. Dostępne jest już tłumaczenie na język polski.
2. Centrum Cyfrowe uzyskało i zanalizowało list wydawców do uczelni, które, który miał zablokować chęć tworzenia otwartych e-podręczników dla Cyfrowej Szkoły, o sprawie pisze też Rzeczpospolita.
3. Koalicja Otwartej Edukacji oraz Centrum Cyfrowe przesłało do MKiDN swoje stanowiska w sprawie stosowania licencji CC0 dla metadanych. Polska jest jedynym krajem, który zgłosił jakiekolwiek wątpliwości w tej sprawie. W odpowiedzi jaką KOED otrzymało od MKiDN (PDF), Ministerstwo podkreśla, że przedmiotem przedstawionej Ministerstwu do zaopiniowania umowy jest wyłączne przekazywanie metadanych, a nie wszystkich zdigitalizowanych obiektów udostępnianych przez polskie instytucje w ramach Europeany.
4. Niezależnie od polskich problemów Europeana opublikowała już metadane 20 milionów obiektów na licencji CC0.
5. W bibliotece Wolne Lektury pojawiły się opowiadania „Dzikie ziele” i „Boże Narodzenie” Marii Dąbrowskiej. Obydwa teksty dostępne są na wolnej licencji CC BY-SA. Fundacji udało się wkupić prawa do utworów od spadkobierców Dąbrowskiej, dzięki czemu mogą zostać opublikowane w wolny sposób przed przejściem do domeny publicznej.
6. W zeszłym tygodniu opublikowano raport The Lisbon Council: Własność Intelektualna i Innowacja, wydany z okazji Szczytu Własności Intelektualnej i Innowacji. Raport zawiera rekomendacje dla Unii Europejskiej dotyczące rozwoju polityki ochrony praw na dobrach niematerialnych odpowiadające na potrzeby Ery Cyfrowej oraz wspólnego europejskiego rynku.