27 sierpnia 2012
Przegląd linków CC #50

Zbliża się początek roku szkolnego, dlatego dziś linki zdominowane edukacją, na szczęście bardzo otwartą:
e-learning1. Moda na kursy online przeżywa swoje najlepsze chwile. Z nowości możemy polecić Ed Startup 101 dla innowacyjnych edukatorów, nauczycieli, badaczy. Kurs skupia się bardziej na indywidualnych ścieżkach i możliwości zbudowania społeczności wymiany wiedzy niż wideo i ćwiczeń. Facylitatorami będą twórcy wielu start-upów edukacyjnych oraz pracownicy takich instytucji jak Fundacja Mozilla czy Fundacja Billa i Mellindy Gatesów. Treść kursów dostępna na licencji CC BY.
2. Warto zajrzeć również do kursu Openess in Education, oferowanego przez Athabasca University, który skupi się na otwartości w edukacji i jej roli społeczno-ekonomicznej. Treść kursów dostępna na licencji CC BY-NC-SA.
3. Sunlight Foundation uruchomiła Sunlight Academy, platformę edukacyjną zawierającą szereg „samoczków”, które mają pomóc dziennikarzom, badaczom czy aktywistom lepiej zaznajomić się z takimi zagadnieniami, jak analiza i wizualizacja danych oraz ich otwieranie. Treść kursów dostępna jest na licencji CC BY.
4. P2P University, nie od dziś oferująca narzędzia do kursów online również wchodzi na rynek MOOC, oferując we współpracy z : MIT OpenCourseWare, Codecademy oraz OpenStudy wstępny kurs programowania w języku Python.
5. Komisja Europejska rozpoczyna konsultacje dot. promocji i wsparcia Otwartych Zasobów Edukacyjnych oraz nowych technologii (ICT) w edukacji. Konsultacje trwają do 13 listopada, a głos można zabrać poprzez stronę komisji.
6. Przy okazji kolejnego wycieku fragmentów TPP (Trans-Pacific Partnership Agreement) Electronic Frontier Foundation alarmuje, że pojawiają się silne zobowiązania dla przyszłych sygnatariuszy porozumienia aby wprowadzać odpowiedzialność pośredników (dostawców usług internetowych) za publikowane treści.
7. Na koniec coś o artystach. Firma badająca rynek muzyczny CD Baby przedstawiła raport o źródłach zarobków artystyów: 82% zysków pochodzi ze sprzedaży plików online, 6,5% z serwisów streamingowaych (ale ich wzrost od zeszłego roku wyniósł 124% i rośnie najszybciej).

Ilustracja aut. algogenius na lic. CC BY.

http://www.flickr.com/photos/59939034@N02/5476290862/sizes/z/

Zobacz też