13 sierpnia 2012
Przegląd linków CC #48

1. Monika Cieślak ze Stowarzyszenia Biblioteka Otwarta w wywiadzie dla NGO.pl o tym jak biblioteki w Warszawie i w Polsce walczą o bezpłatny dostęp do kultury i jak jest to co raz trudniejsze.
2. Hiszpańska organizacja badawczo-edukacyjna ISECOM prowadzi kursy pt. Hacker Highschool, adresowane do młodzieży zajęcia dot. bezpieczeństwa w sieci. Więcej o szkole w seriwsie opensource.com.

3.. Unglue.it w opałach. Amazon zablokował trwające projekty crowdfundingu otwartych książek wyłączając system płatności. Czyżby wydawcy poczuli się zagrożeni nowym modelem biznesowym i zalewem książek na otwartych licencjach?

4.Dla zajmujących się OpenAccess, komunikat Komisji Europejskiej dla Parlamentu Europejskiego o korzyściach płynących z OA, perspektywie jego rozwoju i implementacji programu Horizon 2020.

5. Choć NASA udostępnia swoje treści multimedialne w sieci za darmo (należą wg. amerykańskiego prawa do domeny publicznej) to nie uniknęła kłopotów z prawem autorskim. Dystrybucja wideo z lądowania sondy Curiosity, która była streamowana a potem udostępniana w serwisie YouTube i wysyłana do partnerów telewizyjnych została przez jednego z nich zablokowana poprzez wysłanie zawiadomienia o naruszenie praw (do materiału, którego twórcą i posiadaczem jest NASA).

Ilustracja aut. mondi, na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa.

Zobacz też