17 czerwca 2012
Przegląd linków CC #40

1. W dniu obchodów naszych urodzin (14.06) kilka osób postanowiło „otworzyć” swoje zasoby. Z radością gratulujemy tego kroku cytowanemu tu często Piotrowi Peszko i jego blogowi (od czwartku na licencji CC Uznanie Autorstwa) oraz Dominice Palecznej (której blog dostępny jest teraz na licencji CC Uznanie Autorstwa-Na Tych Samych Warunkach).

2. Już za trzy dni w Paryżu wystartuje światowy kongres Otwartych Zasobów Edukacyjnych organizowany przez UNESCO, podczas którego odbędzie się również panel o OZE w Polsce z udziałem Bożeny Bednarek-Michalskiej (KOED), Karoliny Grodeckiej (AGH), wiceministra Administracji i Cyfryzacji Igora Ostrowskiego oraz Alka Tarkowskiego (CC Polska). Śledźcie nas na twitterze po bieżące relacje z kongresu.

3. Natomiast już jutro (20 czerwca) po raz dziewiąty obchodzone będzie ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. Święto ma na celu promowanie czytelnictwa i idei bookcrossingu (czyli nieodpłatnym przekazywaniu książek najczęściej poprzez zostawianie ich w specjalnie oznaczonych miejscach dla kolejnych czytelników).

4. Emocje wokół programu Cyfrowa Szkoła i otwartych podręczników nie opadają. Ośrodek Rozwoju Edukacji ogłosił już wyniki konkursu na partnerów merytorycznych i technologicznych, którzy mają tworzyć podręczniki

5. System Federacji Bibliotek Cyfrowych ma już ponad milion publikacji w swoich zbiorach! Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC) to sposób integracji repozytoriów cyfrowych, organizowanych przez polskie instytucje naukowe i badawcze, archiwa, muzea, biblioteki i organizacje pozarządowe.

6. Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna organizacje zbiorowego zarządzania muszą od tego roku sporządzać sprawozdania na podstawie ustawy o rachunkowości co oznacza, że powinny one obejmować m.in. tabele wynagrodzeń czy podpisywane umowy. Jest to szansa na zwiększenie transparentności procesu zbierania opłat i wynagradzania twórców.

7. Parlament Europejski ogłosił „nieformalne porozumienie” z Radą Europy w sprawie zwiększania dostępności utworów osieroconych. Jeśli porozumienie weszło by w życie w formie dyrektywy, utwory osierocone mogłyby być dostępne po nieskutecznym procesie wyszukiwania właścicieli praw. Anne-Catherine Lorrain ze Stowarzyszenia Communia analizuje porozumienie i wskazuje na jego ew. dobre i słabe strony.

Zdjęcie aut. Guili-O, na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa.

Zobacz też