15 stycznia 2012
Przegląd linków CC #19

1. W najbliższych dniach decydować się będą losy SOPA (amerykańskiej ustawy ułatwiającej blokady stron i adresów DNS w walce z piractwem), a miesiącach ACTA (międzynarodowego porozumienia na rzecz walki z piractwem). Do grona sceptyków SOPA dołączyła administracja prezydenta Baracka Obamy. Tymczasem 18 stycznia wiele stron internetowych (min. Reddit, angielskojęzyczna Wikipedia) wyłączy się na dobę na znak protestu przeciw SOPA. W Europie zaś co raz głośniej o ACTA, które będzie dyskutowane do kwietnia w Parlamencie Europejskim.
2. Od kilku dni możecie znaleźć naszą stronę i śledzić wiadomość od CC Polska na Google+.
3. Powstał polski kalkulator domeny publicznej. Stworzony przez Radosława Czajkę z Fundacji Nowoczesna Polska i Tomasza Ganicza z Wikimedia Polska służy ułatwianiu identyfikacji stanu prawnego utworów. Kalkulatory domeny publicznej dla wszystkich państw europejskich tworzy również europejska biblioteka cyfrowa Europeana.
4. 20 stycznia w Krakowie w klubie Kolanko No.6 odbędą się obchody Dnia Domeny Publicznej, w ramach których sesja Pecha Kucha i slam poetycki inspirowany domeną publiczną. Imprezę organizuje Fundacja Liternet.
5. Wydawnictwo komiksowe Czarna Materia zaczyna stosować licencje CC dla niektórych ze swoich publikacji. Już niebawem w sieci ukaże się kolejna cześć serii Konstrukt na licencji CC BY-NC-ND.
6. Na uniwersytecie w Liverpoolu ruszył ciekawy projekt międzysektorowy budowy otwartych zasobów edukacyjnych z zakresu przedmiotów ścisłych i technicznych CORE-set.
7. Znany aktywista i popularyzator Otwartych Zasobów Edukacyjnych dr. David Willey dołączył do zespołu powołanej przez amerykański kongres organizacji Digital Promise. Digital Promise jest instytucją mająca zająć się wyrównywaniem szans w dostępie do edukacji za pomocą nowych technologii.

Zobacz też