4 grudnia 2011
Przegląd linków CC #14

1. Ewa Siedlecka w Gazecie Wyborczej pyta czy grozi nam realizacja wizji Orwella poprzez rosnącą restrykcyjność prawa autorskiego? Tekst podsumowuje różne działania na rzecz wymuszania inwigilacji i ingerencji operatorów w ruch internautów w celu wyłapywania „piratów”.

2. Również w Gazecie Wyborczej, ale w fizycznej siedzibie gazety już w najbliższą środę 7 grudnia konferencja „Podręczniki 2.0″ o cyfrowych zasobach edukacyjnych, która towarzyszy organizowanej przez „Gazetę” i Centrum Edukacji Obywatelskiej akcji społecznej „Szkoła z klasą 2.0″. Wprowadzać do debaty będzie Justyna Hofmokl z Creative Commons Polska.

3. Portal Europeana, agregujący dziedzictwo cyfrowe Europy z instytucji narodowych opublikował Licensing Framework (Ramy dla licencjonowania) które ma za zadanie harmonizację prac nad wymianą informacji prawnoautorskich między instytucjami kultury. Więcej na blogu Creative Commons.

4. Świetny filmik promujący wykorzystywanie materiałów na licencjach Creative Commons w edukacji, do obejrzenia również poniżej.

5. Saylor.org portal otwartych zasobów edukacyjnych otworzyny kilka miesięcy temu notuje ogromny wzrost popularności dzięki ogromnej ilości treści, którą posiada. W serwisie Education-Portal.com możemy poczytać bloga o odkryciach studenta historii w zasobach serwisu.

6. Creative Europe to nowy program Unii Europejskiej skierowany do sektora kulturalnego i kreatywnego, zaproponowany przez Komisję Europejską, który po dyskusji w Radzie Europy zostanie uruchomiony od 2014 r.

Zobacz też