27 listopada 2011
Przegląd linków CC #13

Oby nie był pechowy….

1. Komiksowa infografika aut. Susie Cagle z MediaDemocracyFund ilustrująca historię i działanie prawa autorskiego, świetnie pokazująca cele, wyjątki w działaniu oraz najciekawsze przypadki, w których widać jego ograniczenia i wady. Dostępna tutaj na licencji CC BY-NC.

2. Grupa robocza projektująca metadane dla materiałów edukacyjnych w sieci (Learning Resources Metadata Initiative – LRMI) opublikowała wstępną wersję (0.5) specyfikacji tych metadanych. Wersja dostępna jest do dyskusji do 9 grudnia na liście dyskusyjnej LRMI.

3. Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS), który wydał wyrok w sprawie Scarlet Extended, który orzeka wydawanie przez sąd nakazu zobowiązującego dostawcę internetu do wdrożenia systemu filtrowania treści w celu walki z piractwem jest sprzeczne z prawem Unii Europejskiej – uznał. Więcej w Dzienniku Internautów.

4. W badaniach dotyczących e-learningu i edukacji zdalnej przeprowadzonych na 4 uniwersytetach amerykańskich, ponad 2/3 akademików rozpoznaje korzyści ekonomiczne  płynące z korzystania z Otwartych Zasobów Edukacyjnych, 57% uważa, OZE za wartościowe. Badania wskazują na bardzo duży i szybki wzrost świadomości na temat otwartych zasobów w świecie akademickim w ostatnich latach.

5. Wyciśnij więcej z Google’a  (Get more out of Google) to plakat informujący o tym jak efektywniej korzystać z najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej i jej funkcji, dostępny na CC BY-NC-ND.

6. Na blogu Koalicji Otwartej Edukacji pojawiła się już lista autorów, których utwory przejdą do domeny publicznej z 1 stycznia 2012 roku (m.in. Tadeusz Boy-Żeleński, James Joyce, Virginia Woolf, Ignacy Jan Paderewski). Jak co roku Koalicja, której Creative Commons Polska jest członkiem będzie organizować Dzień Domeny Publicznej.

Zobacz też