Przegląd linków CC #12
1. W serwisie MamStartup.pl pojawił się nowy dział Commons, w którym zamieszczane będą teksty na wolnych licencjach. MamStartup.pl to serwis o przedsiębiorczości internetowej i biznesie, więcej o nowym dziale można przeczytać tutaj.
2. Komisja Europejska co raz mocniej nawołuje do konieczności reformy prawa autorskiego. W sobotę komisarz Neelie Kroes na Forum D’Avignon krytykowała przemysł kreatywny „obywatele co raz częściej słysząc termin prawa autorskie nienawidzą go” co jest winą przemysłu, który rozumie pod pojęciem praw autorskich wyłącznie ich radykalną ochronę. Wg. komisarz Kroes, przemysł nadal nie potrafi wykorzystać nowych form dystrybucji treści kulturowych ani szukać rozwiązań adekwatnych do współczesnych modeli korzystania z kultury. Komisja Europejska w tym tygodniu krytykowała propozycję zaostrzenia prawa autorskiego w USA (SOPA), które miałoby objąć również możliwość blokowania domen internetowych.
3. Mobrules Games to niezależny projekt tworzący gry komputerowe, który w zeszłym tygodniu uruchomił kampanię mającą sfinansować powstanie jednej z trzech projektowanych nowych gier komputerowych. Wybór będzie należał do osób, które wesprą projekt, a po drodze treść gier dostępna będzie na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Użycie Niekomercyjne – Na Tych Samych Warunkach (kod gier na licencji Google BSD).
4. 18 października w hiszpańskich kinach miał premierę pierwszy hiszpański film na licencji CC, Interferències to audiowizualny i edukacyjny projekt mający na celu zwiększanie świadomości działań rynków finansowych w czasach kryzysu. Film powstał w Debt Observatory, więcej o projekcie na jego stronie.
5. David Wiley na swoim blogu piszę o konieczności ustawicznego badania wykorzystywania Otwartych Zasobów Edukacyjnych w sieci (na przykładzie Akademii Khana). Dzięki badaniom statystyk stron i zachowań użytkowników możliwe jest nie tylko lepsze publikowanie treści i wykazywanie ich efektywności, ale również doskonalenie i dostosowywanie zasobów, czyli to co jest podstawową zaletą OZE.
Na zdjęciu komisarz Neelie Kroes (fot. World Economic Forum, na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach)