26 czerwca 2007
Bob Ostertag otwiera swoją muzykę

Bob Ostertag jest muzykiem tworzącym eksperymentalne nagrania, znanym szerszej publiczności ze współpracy z Fredem Frithem i Johnem Zornem. Odkryłem właśnie (dzięki blogowi CC), że w zeszłym roku udostępnił on wszystkie utwory, do których posiada prawa, na licencji Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne.

„Uprzednio zarabiałem na sprzedaży tych nagrań. Być może teraz moje dochody spadną z powodu ich dostępności za darmo. Jednak być może stanie się odwrotnie, i zamiast zarabiać na honorariach zyskam więcej na koncertach, bardziej popularnych dzięki dostępności mojej muzyki w sieci. Kto wie?”

Osterman dodaje, że mniejsze honoraria nie są w gruncie rzeczy dużą stratą dla alternatywnego muzyka – i dziwi się twórcom nagrywającym niszową twórczość i wbrew swoim doświadczeniom wierzącym w możliwość zarabiania na niej.

Mam nadzieję, że w końcu znajdą się polscy twórcy, którzy z równym przekonaniem otworzą swoją twórczość. Jak na razie polecam posłuchać – za darmo i legalnie – „Fear No Love” z 1995 roku, z udziałem Freda Fritha i Mike’a Pattona.

Zobacz też