2 March 2014
Przegląd linków CC #122

fixcopyrightPrzed linkami przypomnienie o trwających do 5 marca unijnych konsultacjach dot. reformy prawa autorskiego, jak wziąć w nich udział i dlaczego warto polecamy przeczytać we wpisie Alka Tarkowskiego na blogu Centrum Cyfrowego i kilkunastu innych blogach biorących udział w akcji blogerów zachęcających do konsultacji m.in. Edukator Medialny, Prawo Kultury, Michał Kowalski w NaTemat.

1. 25 lutego br. Rada Ministrów przyjęła Sprawozdanie z realizacji Rządowego programu rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych “Cyfrowa szkoła”. Na bazie wniosków z pilotażu (które prowadziło MEN i MAiC) przedstawiono rekomendacje dla wieloletniego programu rządowego. Wnioski, które wiele ekspertów zmuszą do powtarzania “a nie mówiłem” to m.in sugestia, że “przed podjęciem szerokich działań na rzecz cyfryzacji szkół przydatne byłoby opracowanie i upowszechnienie materiału zawierającego kilka proponowanych sposobów wykorzystania TIK w edukacji wraz z określeniem wiążących się z nimi wymagań dotyczących zaopatrzenia w sprzęt i oprogramowanie”. Skrót sprawozdania w serwisie Edukacja i Dialog, pełne na stronach MEN.

2. Tymczasem Gazeta Prawna bada jak powinien działać rynek podręczników szkolnych wg. rodziców. Artykuł choć przedstawia propozycję rządową jako nieakceptowaną społecznie, to już same dane prezentują dość ciekawe wnioski: Niewielka jest różnica między popierającymi jeden podręcznik (28%) od popierających zakup przez szkoły jednego z kilku podręczników (34%). Dość dziwnie jako alternatywę do tych opcji dano e-podręcznik (14%), który jest formą podręcznika a nie modelem jakich zmianę proponuje rząd.

3.  Jeśli otwarte epodręczniki wydają wam się nieuniknioną lub dobrą alternatywą to przeczytajcie artykuł o historii i planach Boundless. Ten amerykański serwis tworzący otwarte epodręczniki i płatne usługi wokół nich po ugodzie z wydawcami pod koniec ubiegłego roku nadal świetnie się rozwija.

4. Prof. Lawrance Lessig  wygrał proces z australijskią wytwórnią o wykorzystaniem klipów z popularnej piosenki zespołu Phoenix w wykładzie, który został później umieszczone w Internecie. Liberation Music, która reprezentuje Phoenix w Nowej Zelandii, twierdziła że klipy naruszało prawa autorskie, zażądał od YouTube usunięcia wykładu a następnie groził pozwem prof. Lessigowi. Sąd uznał, że wykorzystanie wideo i publikacja wykładu w sieci mieściła się w ramach dozwolonego użytku i nakazał Liberation Front poprawienie mechanizmu zgłaszania naruszeń.

5. W tym samym tygodniu prof. Lessig udostępnił na licencji CC BY-NC swoją ostatnią książkę “Republic, lost” poświęconą korupcji i systemowemu zepsuciu relacji między biznesem a władzą w USA.

6. W wolnym czasie jeden z programistów Google postanowił stworzyć serwis uczenia się przez działanie. Oppia.org ma symulować nauczanie indywidualne z nauczycielem poprzez tworzenie “interaktywnych dialogów” czyli odpowiedzi  sugestii tego co uczeń może zrobić dalej wg jego wyników. Narzędzie wg. twórców może ułatwić nauczycielom pracę, a uczniom pomoże w nauce online dzięki przyśpieszaniu informacji zwrotnej. Kod Oppia.org jest otwarty, a wszystkie lekcje jakie są dodawane są na licencji CC BY-SA. Tu możecie przeczytać dłuższą recenzję serwisu.

7. Mike Caulfield (wiele lat działający w Opencourseware Consortium) i Tim Owens i zapowiadają nowy produkt na rynku otwartych zasobów edukacyjnych. Jeszcze nie do końca wiemy czym ma być Federeted OER Wiki, ale po twórcach można spodziewać się wiele.

8. W czasie trwania kampanii “Możesz to zrobić lepiej niż chomik” promującej otwarty dostęp polecamy rozmowę Elizabeth Dzeng z Sydney’em Brennerem (profesorem medycyny i laureatem nagrody Nobla w 2002 z medycyny) eksplorującą to jak aktualny model wydawniczy w nauce hamuje jej rozwój.

9. Na koniec: serwis obsługujący BitTorrent FrostWire uruchomił nowe funkcje dla udostępniających w nim pliki: można teraz łatwo określić w nim licencję Creative Commons dla swoich plików oraz włączyć możliwość przekazywania dotacji w wirtualnej walucie Bitcoin.

Zobacz też