Amerykańska okładka powieści Little BrotherBestsellerowa powieść najpopularniejszego pisarza publikującego swe książki na licencjach Creative Commons, Cory’ego Doctorowa doczekała się pierwszego polskiego tłumaczenia. Little Brother (Mały Brat) w 2008 roku przez kilka tygodni znajdowała się na liście bestsellerów New York Times’a oraz otrzymała liczne pozytywne recenzje w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Mały Brat to odpowiedź na rosnącą po zamachach 11 września 2001 roku inwigilację i kontrolę społeczną, którą Doctorow ukazuje oczami amerykańskiej młodzieży szukającej prostych metod unikania ograniczeń ich wolności.

Powieść jest czwartą książką autora, w Polsce do tej pory ukazały się jedynie niektóre z opowiadań Doctorowa w ramach antologii najnowszego Science Fiction. Cory Doctorow jest aktywnym członkiem społeczności CC i jednym z jej najważniejszych orędowników w świecie kultury i technologii.

Mały Brat został wydany przez Wydawnictwo Otwarte i doczekał się już pozytywnej recenzji w ostatnim numerze tygodnika Polityka. Powieść w wersji angielskiej jest dostępna również bezpłatnie na stronie autora na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Warunkach Niekomercyjnych – Na Tych Samych Warunkach. Niestety tłumaczenie na język polski nie zostało objęte licencją. Mamy nadzieję, że jeśli powieść przyjmie się na polskim rynku i wśród czytelników doczekamy się również tłumaczeń społecznościowych lub wydawniczych na CC.